Založ si blog

Koronavírus nám ukazuje ako sme spojení

Na prelome roku 1990 sa pôvodné prepojenie vojenských počítačov rozširuje do novej verejnej siete, nazývanej internet. Celosvetové spojenie všetkých ľudí na zemi exponenciálne rastie. V roku 1996 bolo 55 miliónov užívateľov internetu a v roku 2010 už takmer dve miliardy. V dnešnej dobe by už bolo skôr možné počítať tých, ktorý pripojení nie sú. Svet sa stáva globálne prepojeným, ale to najdôležitejšie prepojenie zatiaľ chýba …

Sme prepojení a vzájomne závislí
Vďaka internetu a medzinárodnej doprave môžeme pohodlne sedieť doma v kresle a s minimálnou námahou objednať akýkoľvek tovar z druhej strany zemegule. Stačí pár krát kliknutí na tablete a rozbehne sa obrovský proces, do ktorého sú zapojené desiatky, možno stovky tisíc ľudí z celého sveta.

Ako príklad si môžeme zobrať kúpe mobilného telefónu z Číny. Stovky ľudí pracovali na jeho vývoji a výrobe, aby vznikol prístroj, ktorý naplní moji túžbu po novej modernej hračke. Ďalšie stovky ľudí sa podieľa na preprave v špedičných firmách, ktorý musia použiť leteckú, lodnú a automobilovú dopravu. Tieto firmy potrebujú niekde nakúpiť lietadlá, autá na ktorých výrobe sa podieľa ďalší státisíce ľudí. Pre všetkých z nich je potrebné zabezpečiť stravu, bývanie, zdravotnú starostlivosť, takže vo výsledku, aby u nás doma zazvonil poštár s malou krabičkou, ktorá ma poteší, tak som zamestnal časť obyvateľstva niekoľkých svetadielov. Čo sa stane, keď jedna časť systému vypadne?

Domino efekt
Keď sme ako deti hrali domino, stačilo ťuknúť do jednej kocky a padá jedna za druhou, nič neostane. Presne toto je odraz nášho vzájomného prepojenia v ľudskej spoločnosti. Sila našej spoločnosti je závislá na akékoľvek kocke, symbolizujúc časť reťazca, štátu, človeka. Príroda nám čím ďalej viac demonštruje pomocou ukážky negatívneho spojenia, napríklad skrze vírusy, ako veľmi sme vzájomne prepojení.

Spojenie musí byť komplexné, nielen ho využívať, ale aj podporovať
Naše spojenie je na úrovni internet, medzinárodnej logistiky, dopravy, komunikácie, zdieľania. To je presne to, k čomu nás príroda vyzýva a čo nám umožňuje, aby sme robili – využívali vzájomné výhody spojenia v prospech všetkých.

V budovaní vyššie uvedených moderných prepojení, sme zabudli na tú najdôležitejšiu časť. Budovať skutočné prepojenie ľudí, sŕdc a ľudskosti. Nejde na jednu stranu využívať spojenie celého sveta len pre svoj benefit. Kúpiť napríklad telefón a potom sa zamknúť vo svojom dome, vo svojej izbe a nestarať sa o to, čo sa deje v spoločnosti a vo svete.

Vo chvíli, keď využívame celý svet pre naše potreby, sme zaň tiež zodpovedný. Preto musíme opustiť steny našich domov a zaujímať sa, ako môžeme byť prospešní spoločnosti, v ktorej žijeme, svetu z ktorého čerpáme. Každý máme rozličné vlastnosti a tie môžeme použiť pre vytvorenie pozitívneho prepojenia s ostatnými a ovplyvnenie toho, čo sa v spoločnosti deje.

Extrémne horúčavy v Európe – môžu za ne skleníkové plyny?

31.07.2022

Francúzsko na juhozápade hlási až 42,6 stupňa Celzia. Požiar v Španielsku už zničil 25 000 hektárov porastu a ďalší požiar je hlásený aj v nemeckom národnom parku Saské Švajčiarsko. Chorvátska Istria obmedzuje množstvo vody, ktorá je k dispozícii pre turistov a na údržbu verejných priestranstiev. Zoznam účinkov extrémnych horúčav a účet za ne by mohol ešte dlho [...]

Zbaviť sa závislosti na plyne nepomôže

24.07.2022

Ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne a ako ho nahradiť? Táto téma zamestnáva politikov v celej Európe. Všetko, čo je ruské, dostalo nálepku zakázané, odmietnuté, odstrihnuté, vzdialené. Stručne povedané – dať jasne najavo, že vojna je neprijateľná. Na jednej strane je logickým a správnym krokom, že nechceme ekonomicky podporovať krajinu, ktorá vyvolá vojenský [...]

Dva milióny za fotografie s pávom

07.02.2022

Túžba byť poriadne vidieť na sociálnych sieťach už nie je len cieľom mladej generácie influencerov, technologických alebo obchodných spoločností, ale aj vlády a jej úradníkov. Čo sa však stane, keď česká vláda zaplatí takmer dva milióny za fotografie ministra s pávom v rámci PR na sociálnych sieťach? Úsmev, ale hlavne zdesenie bežných ľudí a celej politickej [...]

Polícia, nehoda, zločin, trestný čin, vyšetrovanie, bitka, útok, vražda

Ukrajinskí mladíci čelia obvineniu. V Bratislave poškodili auto aj s vodičom

06.02.2023 10:31

Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

Po kalamite sa situácia pod Tatrami upokojila, problémy na Donovaloch

06.02.2023 09:44, aktualizované: 09:53

Po víkendovej kalamite sa situácia na cestách v podtatranskom regióne stabilizovala, cestári odvolali prvý kalamitný stupeň.

Rusko, Ukrajina, vojna, Cherson, hasiči

ONLINE: Ukrajinci očakávajú februárovú ruskú ofenzívu. Sme pripravení, tvrdia

06.02.2023 06:15, aktualizované: 10:40

Ukrajina má pre prípadnú ruskú inváziu vo februári pripravené rezervy, aby ju odrazila, tvrdí ukrajinský minister obrany.

Čína, USA, balón

Kde sú zvyšky čínskeho balóna? Armáda USA po ňom pátra

06.02.2023 06:06

Armáda Spojených štátov v nedeľu oznámila, že pátra po zvyškoch predpokladaného čínskeho špionážneho balóna, ktorý deň predtým zostrelila.

Vladimir Böhm

Vladimír je študentom medzinárodnej akadémii Bnei Baruch kabacademy.eu/cz/ , ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku ,,Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť... Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov. Viac o Vladimírovi nájdete tu vladimirbohm.cz/.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 205612x
Priemerná čítanosť článkov: 2363x

Autor blogu