Založ si blog

Univerzálny základný príjem všetkým ľuďom – bude Španielsko priekopníkom?

V súvislosti s dôsledkami koronavírusu, Španielska vláda aktuálne zvažuje zavedenie univerzálneho základného príjmu (ďalej len UZP) pre všetkých ľudí. Čo to v praxi znamená?

Každý človek by dostával mesačne od vlády finančnú čiastku, ktorá by mu stačila na pokrytie základných životných potrieb, teda platieb za jedlo, bývanie, energie a zdravotnú starostlivosť. Myšlienka konceptu UZP nie je úplne nová a už bola napríklad testovaná aj vo Fínsku. Je tiež dlhšiu dobu predmetom mnohých diskusií ekonómov aj podnikateľov, či sa môže jednať do budúcnosti o nový koncept ekonomiky.

Utópia alebo nový sociálny model?

V súčasnej dobe sa blíži kríza obrovských rozmerov. Hlavné odvetvia, ktoré boli zasiahnuté Koronavírusovou krízou, spôsobí obrovskú nezamestnanosť a tým výpadok príjmu veľkej časti obyvateľstva každej krajiny. Vlády po celom svete budú musieť hľadať riešenia, ako poskytnúť základné životné potreby pre všetkých ľudí, a preto UZP môže byť vhodným riešením. Lenže, dať ľuďom peniaze len tak by viedlo k ešte väčšej sociálnej kríze, pretože by tým vzala vláda ľuďom túžbu a nutnosť čokoľvek robiť. O tom okrem iného svedčí súčasný sociálny systém založený na dávkach, ktorý nikoho nemotivuje čokoľvek robiť a ľudia radšej využívajú dávky ako sa len dá. To je najhorší možný scenár, kedy ľuďom prichádzajú peniaze bez nutnosti čokoľvek robiť a rásť, ako osobne, tak i profesne.

Riešením je UZP plus povinné vzdelanie

Dať ľuďom peniaze v rámci UZP by malo byť naviazané, podmienené ich účasťou na celkom nových vzdelávacích programoch. Každý človek by mal nastúpiť, denne študovať a potom sa aj aktívne podieľať na budovaní vzdelávacieho systému, ktorý bude učiť ľudí, ako žiť v novej dobe po koronavíruse. Svet a ekonomika bude celkom iná. Zmizne nadprodukcia zbytočných vecí a služieb, čo tvorí viac ako 70% celkovej svetovej produkcie.

Ľudia sa vďaka koronavírusu začnú zaujímať o skutočné hodnoty dôležité pre život, a to všetko prinesie úplne zásadné zmeny pre spoločnosť a na to by mali reagovať naše sociálne a ekonomické systémy. Preto je treba vybudovať úplne nový vzdelávací systém, ktorý bude ľudí učiť skutočné hodnoty dôležité pre život, vychádzajúce zo základného princípu prírody, kedy všetko, čo je v spoločnosti urobené, musí byť jednotlivcom urobené iba v prospech celej spoločnosti, nie v prospech jednotlivca.

Potom má použitie UZP opodstatnenie a šancu na úspech, lebo bude podporovať systém pre vzdelanie a rozvoj ľudí, budovanie novej spoločnosti postavenej na nových základoch vzájomnej zodpovednosti a prepojenie, tak ako je postavená celá príroda, celý systém, v ktorom žijeme.

Extrémne horúčavy v Európe – môžu za ne skleníkové plyny?

31.07.2022

Francúzsko na juhozápade hlási až 42,6 stupňa Celzia. Požiar v Španielsku už zničil 25 000 hektárov porastu a ďalší požiar je hlásený aj v nemeckom národnom parku Saské Švajčiarsko. Chorvátska Istria obmedzuje množstvo vody, ktorá je k dispozícii pre turistov a na údržbu verejných priestranstiev. Zoznam účinkov extrémnych horúčav a účet za ne by mohol ešte dlho [...]

Zbaviť sa závislosti na plyne nepomôže

24.07.2022

Ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne a ako ho nahradiť? Táto téma zamestnáva politikov v celej Európe. Všetko, čo je ruské, dostalo nálepku zakázané, odmietnuté, odstrihnuté, vzdialené. Stručne povedané – dať jasne najavo, že vojna je neprijateľná. Na jednej strane je logickým a správnym krokom, že nechceme ekonomicky podporovať krajinu, ktorá vyvolá vojenský [...]

Dva milióny za fotografie s pávom

07.02.2022

Túžba byť poriadne vidieť na sociálnych sieťach už nie je len cieľom mladej generácie influencerov, technologických alebo obchodných spoločností, ale aj vlády a jej úradníkov. Čo sa však stane, keď česká vláda zaplatí takmer dva milióny za fotografie ministra s pávom v rámci PR na sociálnych sieťach? Úsmev, ale hlavne zdesenie bežných ľudí a celej politickej [...]

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55, aktualizované: 06:50

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Vladimir Böhm

Vladimír je študentom medzinárodnej akadémii Bnei Baruch kabacademy.eu/cz/ , ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku ,,Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť... Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov. Viac o Vladimírovi nájdete tu vladimirbohm.cz/.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 198688x
Priemerná čítanosť článkov: 2284x

Autor blogu