Založ si blog

Don’t Look Up! K zemi hľaď! alebo čo máme spoločné s filmom?

Na čele rebríčka najlepšie hodnotených filmov sa umiestnila katastrofická komédia Don’t Look Up. Hrá v ňom dvojica astronómov, ktorí sa snažia varovať ľudstvo pred veľkým meteoritom, ktorý zasiahne Zem a spôsobí totálnu skazu.

Dvojica astronómov prezentuje fakty a informuje médiá, vládu a ľudí na celom svete o zrážke meteoritu so Zemou. Nikto ich však neberie vážne. Vo chvíli, keď sa zdá, že už budú vypočutí a svet zareaguje na nebezpečenstvo, sa karta opäť obráti, ekonomické záujmy lobistov zvíťazia a vláda pod vidinou finančných ziskov upustí od jeho zničenia. Tento film sa nekončí happy endom, ale deštrukciou Zeme a smrťou hlavných postáv.

Príbeh je podobný súčasnej situácii v spoločnosti

Hlavná zápletka má veľkú paralelu so súčasným stavom ľudskej spoločnosti. Smeruje k nám obrovský meteorit, nie však z vesmíru, ale z hĺbky nášho vnútra. Meteorit zvaný ľudské ego, ktorý sa prejavuje egocentrickým záujmom o seba samého na úkor iných ľudí a celej Zeme. Meteorit, ktorého úlomky každým okamihom bombardujú spoločnosť a naše vzájomné vzťahy prejavmi ako „mať viac pre seba“, „využívať druhých vo svoj prospech“, „byť ľahostajný voči druhým“.

Tieto úlomky zasahujú celé ľudstvo v podobe kríz rôzneho druhu – ekonomických, politických, hladomorov, pandémií, otepľovania planéty, znečistenia oceánov a mnohých ďalších negatívnych prejavov.

Všetkým je jasné, že ak sa budeme naďalej vyvíjať a správať týmto spôsobom, hrozia nám nielen ďalšie pandémie, ale možno aj ďalšie svetové vojny. Rovnako ako vo filme sa len pozeráme a mlčky akceptujeme to, čo sa deje. Médiá, politici a podnikatelia žijú svojimi príbehmi, s cieľom udržať sa pri moci a pripísať si ďalšie nuly na svoje účty, a tak všetci mlčky sledujeme blížiaci sa dopad meteoritu ega medzi nás všetkých.

Ako zastaviť tento meteorit

Vo filme sa síce nekonal happy end, ale my máme stále ešte šancu. Protesty na uliciach, ani ľahostajnosť k tomu, čo sa deje, nám nepomôžu. Musíme začať každý sám od seba. Položiť si základné otázky: „Aký je zmysel môjho života? Prečo robím každý deň to, čo robím? Ako sa zapájam do spoločnosti? Je moje správanie prospešné pre ostatných alebo nie?“

Ak sa zastavíme a budeme hľadať odpovede na tieto otázky, začneme s najdôležitejšou zmenou – tou vo svojom vnútri. Potom môžeme spolu s ostatnými ľuďmi začať diskutovať o zmenách, ktoré je potrebné urobiť v spoločnosti. Najskôr jednotlivo a potom všetci spoločne môžeme rozbiť vnútorný meteorit ega, a tým vyriešiť všetky súčasné problémy.

Dva milióny za fotografie s pávom

07.02.2022

Túžba byť poriadne vidieť na sociálnych sieťach už nie je len cieľom mladej generácie influencerov, technologických alebo obchodných spoločností, ale aj vlády a jej úradníkov. Čo sa však stane, keď česká vláda zaplatí takmer dva milióny za fotografie ministra s pávom v rámci PR na sociálnych sieťach? Úsmev, ale hlavne zdesenie bežných ľudí a celej politickej [...]

Ďalšie varianty covidu alebo čo od nás chce príroda?

16.01.2022

Mysleli sme si, že koronavírus je za nami, že nás zachránia a všetko vyriešia dve alebo tri dávky očkovania. Začali sme opäť cestovať po svete, užívať si a naše životy sa začali vracať do starých koľají. Ale beda, ďalší variant vírusu je tu, a teraz je ešte agresívnejší a nebezpečnejší. Možno ste si tiež položili otázku prečo? Čo od nás príroda skutočne [...]

Odkiaľ pochádza nedôvera k očkovaniu?

04.01.2022

V posledných mesiacoch je stále silnejšia snaha väčšiny vlád presvedčiť svojich občanov, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. Motivácia ani nátlak zo strany vlád nezaberajú na tých, ktorí sú proti, čo vyvoláva ešte silnejšiu vlnu odporu voči očkovaniu a protipandemickým opatreniam. Vládni úradníci sa márne snažia presvedčiť a argumentovať číslami. Ľudia [...]

SR BSK očkovanie koronavírus očkovacie centrum NFŠ BAX

EÚ sa pripravuje na hromadný nákup vakcín a antivirotík proti opičím kiahňam

27.05.2022 20:25

Od začiatku mája zaznamenali v celkovo 19 krajinách sveta viac ako 200 potvrdených prípadov zvyčajne miernej vírusovej infekcie opičích kiahní.

rtvs

O post šéfa RTVS sa uchádza osem kandidátov

27.05.2022 19:40

Kandidovať na riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska sa rozhodol opätovne aj Jaroslav Rezník.

Igor Matovič

Matovič prosí prezidentku Čaputovú, aby mu neničila sen

27.05.2022 18:52

Fico dostal svoje a rodiny dostanú môj sen, hovorí Igor Matovič a prosí prezidentku, aby mu ho neničila.

výstava  Heydrich gabčík kubiš praha

Čaputová si uctila hrdinov odboja

27.05.2022 17:44, aktualizované: 18:20

Slovenská prezidentka položila veniec k pamätnej doske výsadkárov Gabčíka a Kubiša v Prahe.

Vladimir Böhm

Vladimír je študentom medzinárodnej akadémii Bnei Baruch kabacademy.eu/cz/ , ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku ,,Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť... Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov. Viac o Vladimírovi nájdete tu vladimirbohm.cz/.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 185776x
Priemerná čítanosť článkov: 2186x

Autor blogu