Založ si blog

Don’t Look Up! K zemi hľaď! alebo čo máme spoločné s filmom?

Na čele rebríčka najlepšie hodnotených filmov sa umiestnila katastrofická komédia Don’t Look Up. Hrá v ňom dvojica astronómov, ktorí sa snažia varovať ľudstvo pred veľkým meteoritom, ktorý zasiahne Zem a spôsobí totálnu skazu.

Dvojica astronómov prezentuje fakty a informuje médiá, vládu a ľudí na celom svete o zrážke meteoritu so Zemou. Nikto ich však neberie vážne. Vo chvíli, keď sa zdá, že už budú vypočutí a svet zareaguje na nebezpečenstvo, sa karta opäť obráti, ekonomické záujmy lobistov zvíťazia a vláda pod vidinou finančných ziskov upustí od jeho zničenia. Tento film sa nekončí happy endom, ale deštrukciou Zeme a smrťou hlavných postáv.

Príbeh je podobný súčasnej situácii v spoločnosti

Hlavná zápletka má veľkú paralelu so súčasným stavom ľudskej spoločnosti. Smeruje k nám obrovský meteorit, nie však z vesmíru, ale z hĺbky nášho vnútra. Meteorit zvaný ľudské ego, ktorý sa prejavuje egocentrickým záujmom o seba samého na úkor iných ľudí a celej Zeme. Meteorit, ktorého úlomky každým okamihom bombardujú spoločnosť a naše vzájomné vzťahy prejavmi ako „mať viac pre seba“, „využívať druhých vo svoj prospech“, „byť ľahostajný voči druhým“.

Tieto úlomky zasahujú celé ľudstvo v podobe kríz rôzneho druhu – ekonomických, politických, hladomorov, pandémií, otepľovania planéty, znečistenia oceánov a mnohých ďalších negatívnych prejavov.

Všetkým je jasné, že ak sa budeme naďalej vyvíjať a správať týmto spôsobom, hrozia nám nielen ďalšie pandémie, ale možno aj ďalšie svetové vojny. Rovnako ako vo filme sa len pozeráme a mlčky akceptujeme to, čo sa deje. Médiá, politici a podnikatelia žijú svojimi príbehmi, s cieľom udržať sa pri moci a pripísať si ďalšie nuly na svoje účty, a tak všetci mlčky sledujeme blížiaci sa dopad meteoritu ega medzi nás všetkých.

Ako zastaviť tento meteorit

Vo filme sa síce nekonal happy end, ale my máme stále ešte šancu. Protesty na uliciach, ani ľahostajnosť k tomu, čo sa deje, nám nepomôžu. Musíme začať každý sám od seba. Položiť si základné otázky: „Aký je zmysel môjho života? Prečo robím každý deň to, čo robím? Ako sa zapájam do spoločnosti? Je moje správanie prospešné pre ostatných alebo nie?“

Ak sa zastavíme a budeme hľadať odpovede na tieto otázky, začneme s najdôležitejšou zmenou – tou vo svojom vnútri. Potom môžeme spolu s ostatnými ľuďmi začať diskutovať o zmenách, ktoré je potrebné urobiť v spoločnosti. Najskôr jednotlivo a potom všetci spoločne môžeme rozbiť vnútorný meteorit ega, a tým vyriešiť všetky súčasné problémy.

Extrémne horúčavy v Európe – môžu za ne skleníkové plyny?

31.07.2022

Francúzsko na juhozápade hlási až 42,6 stupňa Celzia. Požiar v Španielsku už zničil 25 000 hektárov porastu a ďalší požiar je hlásený aj v nemeckom národnom parku Saské Švajčiarsko. Chorvátska Istria obmedzuje množstvo vody, ktorá je k dispozícii pre turistov a na údržbu verejných priestranstiev. Zoznam účinkov extrémnych horúčav a účet za ne by mohol ešte dlho [...]

Zbaviť sa závislosti na plyne nepomôže

24.07.2022

Ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne a ako ho nahradiť? Táto téma zamestnáva politikov v celej Európe. Všetko, čo je ruské, dostalo nálepku zakázané, odmietnuté, odstrihnuté, vzdialené. Stručne povedané – dať jasne najavo, že vojna je neprijateľná. Na jednej strane je logickým a správnym krokom, že nechceme ekonomicky podporovať krajinu, ktorá vyvolá vojenský [...]

Dva milióny za fotografie s pávom

07.02.2022

Túžba byť poriadne vidieť na sociálnych sieťach už nie je len cieľom mladej generácie influencerov, technologických alebo obchodných spoločností, ale aj vlády a jej úradníkov. Čo sa však stane, keď česká vláda zaplatí takmer dva milióny za fotografie ministra s pávom v rámci PR na sociálnych sieťach? Úsmev, ale hlavne zdesenie bežných ľudí a celej politickej [...]

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55, aktualizované: 07:25

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Vladimir Böhm

Vladimír je študentom medzinárodnej akadémii Bnei Baruch kabacademy.eu/cz/ , ktorá sa zaoberá autentickou kabalou - vedou o spájaní sa ľudí medzi sebou, ktorá rozkrýva odpoveď na otázku ,,Čo je zmyslom života" a ako to dosiahnuť... Publikuje články a videá s interpretáciou aktuálnych udalostí vo svete prostredníctvom prírodných zákonov. Viac o Vladimírovi nájdete tu vladimirbohm.cz/.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 87
Celková čítanosť: 198692x
Priemerná čítanosť článkov: 2284x

Autor blogu